Grafit syntetyczny to materiał, który zyskuje na popularności w różnych dziedzinach przemysłu. Dotyczy to w szczególności firm produkujących ogniwa paliwowe, branży elektronicznej i przemysłu motoryzacyjnego. Jakie czynniki wpływają na to, że grafit syntetyczny jest coraz częściej stosowany w przemyśle?
Jak powstaje grafit syntetyczny?
Grafit jest alotropową odmianą węgla o heksagonalnej strukturze krystalicznej, która odznacza się wyjątkową wytrzymałością oraz unikalnymi właściwościami fizycznymi. Wyróżniamy kilka rodzajów tego surowca, w tym między innymi grafit naturalny powstający w efekcie przeobrażenia skał organicznych z węglem antracytowym, a także grafit syntetyczny.
Grafit syntetyczny produkowany jest natomiast z wielu zróżnicowanych odmian węgla, takich jak antracyt, smoła węglowa czy koks naftowy. Materiały te, z dużą zawartością czystego węgla, poddaje się mieleniu, a następnie spiekaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Tak właśnie powstaje grafit syntetyczny.
Zastosowanie grafitu syntetycznego
Ten rodzaj grafitu charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami elektrycznymi i cieplnymi oraz odpornością na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu wykorzystuje się go w wielu dziedzinach przemysłu. Grafit syntetyczny ma bardzo niskie tarcie, co sprawia, że może być stosowany jako smar w wysokich temperaturach. W przemyśle motoryzacyjnym grafit syntetyczny oprócz tego, że używany jest w formie smaru, to również służy jako materiał tłumiący hałas oraz element w konstrukcjach ogniw paliwowych (materiał elektrodowy i składnik elektrolitu). W przemyśle elektronicznym z grafitu syntetycznego wytwarza się elektrody.
Innym równie ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost popularności grafitu syntetycznego w wielu sektorach przemysłu jest jego łatwość w obróbce. Materiał ten stosunkowo łatwo się frezuje, szlifuje, wierci oraz tnie, co pozwala na produkcję elementów o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach.