Transport i dostawa koksu jest procesem złożonym, wymagającym przygotowania logistycznego pozwalającego spełnić szereg warunków stawianym przewoźnikom. Koks to materiał sypki, którego zasady przewozu ściśle regulują przepisy zawarte w ustawach dotyczących transportu i ruchu drogowego. Jakimi sposobami koks jest transportowany z miejsca wydobycia do odbiorcy? Jakie wymogi trzeba spełnić podczas przewozu koksu?
Koks jako materiał sypki
Na transport materiału z koksowni wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest sortyment koksu, czy podział na kategorie pod względem wielkości brył. Wymogi wobec przewozu przypisane są z osobna do każdej kategorii, dlatego w przypadku koksu przewoźnicy spełniają przepisy obowiązujące przy transporcie materiałów sypkich. Zarówno sposób transportu, jak i ilości jednorazowo przewożonego materiału są dokładnie określone w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym. Jednocześnie przewoźnik musi dostosować się do przepisów z Ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym.
Jakimi sposobami transportować koks?
Zgodnie z przepisami, materiały sypkie mogą być przewożone luzem lub pakowane do odpowiednio przystosowanych kontenerów. Podczas transportu koks może być narażony na skutki zróżnicowanych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz. Transport materiałów sypkich najczęściej odbywa się drogą lądową za pośrednictwem transportu drogowego – ładunek przewożony jest w jednokomorowych lub wielokomorowych silosach, albo ciężarówkach z nadwoziem samowyładowczym. Wśród możliwości znajdują się również transport kolejowy oraz rzeczny, jednak w porównaniu z transportem drogowym, metody te wiążą się z większymi kosztami i utrudnieniami związanymi z załadunkiem oraz rozładunkiem, dlatego stosowane są przede wszystkim w przypadku przewozu dużych ilości materiału. Oba rozwiązania wymagają również transportu z portu lub stacji do miejsca docelowego.