Koks jest bardzo cennym surowcem wykorzystywanym w przemyśle i na potrzeby gospodarstw domowych oraz elektrociepłowni do celów grzewczych. Wyjaśniamy, jak powstaje, a także, w jaki sposób proces jego wytwarzania przekłada się na jego unikalne właściwości.
Na czym polega koksowanie?
Koks produkuje się w oparciu o intensywną i długotrwałą obróbkę węgla kamiennego. Proces koksowania zachodzi w bardzo wysokiej temperaturze (ponad 1000°C) i bez dostępu do powietrza. Przeprowadza się go ceramicznych komorach ułożonych w rzędach i tworzących wspólnie tak zwaną baterię koksowniczą.
W koksowaniu wykorzystuje się różne rozdrobione rodzaje węgla kamiennego, nazywane węglami koksowymi, odznaczające się odpowiednią zdolnością spiekania. W zależności od potrzeb i wymagań rynkowych, z poszczególnych typów węgla tworzy się określoną mieszankę węglową przeznaczoną do koksowania. Czas koksowania takiej mieszanki waha się od 16 do 24 godzin.
Po co koksuje się węgiel?
W wyniku koksowania węgiel zostaje odgazowany, pozbawiony niepotrzebnych cieczy i substancji organicznych, a powstały produkt końcowy wyróżnia się dużą czystością chemiczną. Dobrej jakości koks zawiera około 95 procent czystego węgla. To sprawia, że lepiej się spala i emituje znacznie mniej zanieczyszczeń niż zwykły węgiel, takich jak smoła.
Wyróżniamy kilka rodzajów koksu, w zależności od tego, do jakich celów są używane. W naszej ofercie znajduje się między innymi stosowany w przemysłowej produkcji żeliwa koks odlewniczy, koks wielkopiecowy dla przemysłu stalowego, a także koks opałowy, za pomocą którego odgrzewa się budynki. Koks opałowy jest bardzo wydajnym paliwem cechującym się dużym stopniem kaloryczności. Spala się powoli i pozwala na długotrwałe utrzymywanie ciepła, dlatego należy do grona surowców pożądanych na rynku.