Koks jest dobrym źródłem energii cieplnej, ponieważ dzięki składowi chemicznemu ma bardzo wysoką wartość opałową. Ale czy opalanie koksem domu lub zakładu pracy jest przyjazne dla środowiska?
Koks znacznie różni się od węgla
Koks to surowiec wykorzystywany nie tylko do ogrzewania domów, ale też w zakładach przemysłowych. Na przykład koks wielkopiecowy nie nadaje się do spalania w domach, a używa się go na przykład w przedsiębiorstwach z branży przemysłu stalowego do redukcji rudy żelaza do surówki. Surowiec stosowany w celach cieplnych oraz w przemyśle może budzić skojarzenia z czymś, co jest szkodliwe dla środowiska. Nic bardziej mylnego – koks jest materiałem o wiele bardziej ekologicznym od węgla, choć powstaje na skutek jego obróbki cieplnej. Przy okazji posiada też wyższą wydajność grzewczą.
Dlaczego koks jest bardziej ekologiczny od węgla?
Różnice między koksem a węglem kamiennym wynikają właśnie z tego, że ten drugi jest bezpośrednim i nieprzetworzonym produktem. Natomiast koksowanie węgla w bardzo wysokiej temperaturze powoduje, że finalny surowiec ma zdecydowanie lepszy skład chemiczny. Koks jest pozbawiony tych gazów, cieczy i innych związków chemicznych szkodliwych dla środowiska, jakie zawiera w sobie węgiel. Dzięki temu nie dymi, nie brudzi, nie zostawia po sobie kurzu oraz nie generuje substancji smolistych. Można wręcz powiedzieć, że jest produktem idealnie skrojonym na współczesne czasy, w których tak duży nacisk kładzie się na kwestie dotyczące ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu.
Kupuj ekologiczny koks od sprawdzonych dostawców
Jesteśmy doświadczonym dostawcą koksu, dlatego surowiec ten pozyskujemy wyłącznie od najlepszych producentów z całego świata, między innymi z Chin, Czech i Norwegii. Mamy bowiem świadomość tego, a także często mówimy o tym naszym klientom, że im lepsza jakość koksu, tym większa jego wartość ekologiczna. Oferujemy też usługę transportową – koks przewozimy w kontenerach i opakowaniach bib-bag.