Ze względu na swoje walory, takie jak emitowanie mniejszej liczby zanieczyszczeń w porównaniu do węgla, koks bardzo często używany jest jako materiał opałowy w domach i budynkach użyteczności publicznej. Ma on również szerokie zastosowanie w przemyśle. Czy w przyszłości też tak będzie?
W jakim celu produkuje się koks?
Koks jest surowcem tworzonym w oparciu o intensywną obróbkę węgla kamiennego w specjalnych piecach koksowniczych. Ten surowiec produkuje się po to, żeby wykorzystywać go na przykład w przemyśle stalowym do redukcji rudy żelaza do surówki, a także w branży metalurgicznej do wytwarzania cyny, cynku, ołowiu czy miedzi.
Nadaje się również do produkowania wapna palonego, wełny szklanej i wełny mineralnej skalnej. Ponadto pozwala on na generowanie ciepła koniecznego do nagrzewania materiałów wsadowych w piecach. Koks jest więc na tyle wszechstronnym surowcem, że wykorzystywany jest to różnorakich celów w przemyśle, a zarówno koks wielkopiecowy, odlewniczy, jak i opałowy dostępne są w ofercie naszej firmy.
Przyszłość koksu jaku surowca strategicznego w Europie
Koks jest więc nadal bardzo istotnym surowcem stosowanym w produkcji wysokogatunkowej stali. I choć w Europie kładzie się coraz większy nacisk na produkowanie typowo zielonej energii, to nie wydaje się, żeby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości.
To właśnie stal jest potrzebna w budowaniu farm wiatrowych. Szacuje się, że do produkcji stali, stosowanej do jednej turbiny wiatrowej o mocy ok. 1 MW, potrzebnych jest aż 200 ton węgla koksującego. Eksperci zajmujący się energetyką podkreślają więc, że nawet jeśli węgiel zostanie częściowo wyrugowany z energetyki, to w oparciu o koks można budować nowoczesny i innowacyjny przemysł surowcowy. W tym procesie kluczową rolę ma szansę odegrać Polska, która wraz z Czechami jest jedynym producentem węgla koksującego w Europie.