Często w różnych artykułach opublikowanych w Internecie można się spotkać z pojęciem „paliw stałych”. Co tak naprawdę ono oznacza? Jakie dokładnie surowce są zaliczane do tej kategorii? Przeczytaj, aby uzupełnić wiedzę.
Węgiel jako paliwo stałe
Wyróżniamy trzy główne rodzaje paliw stałych: węgiel kamienny, drewno i pellet. Węgiel kamienny opałowy jest wykorzystywany do spalania w kotłach grzewczych w gospodarstwach domowych i zakładach przemysłowych. Węgiel cały czas znajduje wielu nabywców na rynku, ponieważ odznacza się większymi walorami opałowymi w porównaniu do pelletu czy suchego drewna. Z drugiej strony jest od nich mniej ekologiczny.
Węgiel opałowy zazwyczaj dostępny jest w postaci trzech różniących się od siebie sortymentów: kostki, orzecha i groszku. Właściciele pieców z automatycznym podajnikiem paliwa mogą też używać ekogroszku z mniejszą zawartością siarki oraz popiołów.
Paliwa stałe, które są odmianami węgla
Do grona paliw stałych zaliczamy także surowce powstałe na skutek intensywnej obróbki węgla kamiennego, po to by ulepszyć jego właściwości. Chodzi tu między innymi o koks wielkopiecowy i odlewniczy oraz koks opałowy. Węgiel poddaje się koksowaniu w niezwykle wysokiej temperaturze (ponad 1000°C), by otrzymać produkt o wysokiej czystości chemicznej, który będzie się spalać szybciej niż surowiec nieobrobiony.
Paliwem stałym jest też antracyt, czyli odmiana węgla kopalnianego o wysokiej kaloryczności i wartości energetycznej. Znajduje zastosowanie jako bardzo wydajne paliwo w branży energetycznej. Jest też wykorzystywany w przemyśle stalowym, hutniczym, metalurgicznym, elektroenergetycznym, elektrycznym, a nawet wytwarzającym urządzenia filtracyjne.