Transport towarów sypkich w kontenerach to proces złożony z wielu etapów umożliwiających dostarczenie materiału od dystrybutora do odbiorcy w ustalonym terminie i nienaruszonym stanie. Kontenery to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza opcja pozwalająca na przewiezienie towarów drogą morską. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czy charakteryzuje się transport kontenerowy, a także jak przebiega przewóz koksu tym sposobem.
Zalety transportu kontenerowego
Wielu przedsiębiorców importujących i eksportujących towary, wybiera transport kontenerowy z uwagi na ekonomię. Stosunkowo niskie koszty przewozu towarów w dużych ilościach możliwe są do uzyskania zarówno w przypadku transportu morskiego, gdzie wykorzystywane są specjalne statki i kontenerowce, jak w transporcie lądowym, pozwalającym na przewiezienie ładunku z portu do miejsca docelowego. Oprócz atrakcyjnych cen przewozu koksu w kontenerze niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest kwestia logistyczna. Materiał załadowany do kontenera u producenta czy dystrybutora, mimo wielu zmian środka transportu zarówno morskiego, jak i lądowego, nie musi być przeładowywany. Kontenery montuje się na podwoziach odpowiednio przystosowanych pojazdów, a następnie transportuje pod wskazany adres.
Jak przebiega transport koksu kontenerem?
Po uzgodnieniu warunków dostawy z kontrahentem i terminu gotowości towaru do wysyłki następuje przygotowanie planu organizacji transportu. Współpraca z firmą specjalizującą się w spedycji i logistyce daje gwarancję, że transport koksu przebiegnie sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, które ściśle określają rozporządzenia, ustawy i normy krajowe i międzynarodowe w zakresie transportu towarów. W organizacji przewozu tego materiału istotne są informacje o towarze – dokumentacja musi zawierać szczegółowy opis ładunku, w tym rodzaj, wagę, kubaturę. Spedytor zgłasza do przewozu towar u armatora w porcie załadunku, gdzie rozpoczynają się procesy potwierdzające u eksportera uzgodnienia zawarte z kontrahentem, jeśli koks transportowany jest drogą morską. W przypadku transportu lądowego działania spedytora skupiają się na potwierdzeniu danych i zaplanowaniu przewozu od dostawcy do kontrahenta.