Grafit makrokrystaliczny pełni ważną rolę w różnych gałęziach przemysłu. Wyjaśniamy, co sprawia, że tak się dzieje i czym odznacza się ta odmiana grafitu.
Czym jest grafit makrokrystaliczny?
Grafit makrokrystaliczny stanowi naturalną odmianę grafitu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do grafitu syntetycznego i ekspandowanego powstaje na skutek naturalnych procesów geologicznych trwających miliony lat. Naturalne odmiany grafitu mogą występować w formie płatkowej lub właśnie krystalicznej. Zarówno grafit makrokrystaliczny, jak i płatkowy, są wydobywane w kopalniach odkrywkowych i pod ziemią. Te ostatnie kolei dzielimy na makrokrystaliczne i mikrokrystaliczne. W sklepie prowadzonym przez Dimex można zamówić każdy z tych rodzajów grafitu krystalicznego.
Czym odznacza się grafit?
Grafit makrokrystaliczny posiada kruchą, krystaliczną strukturę. Odporność na wysokie temperatury, korozję większość związków chemicznych i dobrze przewodzenie powodują, że jest często i chętnie wykorzystywany w przemyśle metalurgicznym, odlewniczym, samochodowym oraz wielu innych. Grafit może mieć styczność z niemal wszystkimi zasadami i kwasami, ale zarazem nie wykazuje się dużą wytrzymałością na ścieranie czy rozciąganie. Choć jest niezłym przewodnikiem prądu, to zarazem zdolność przepływu prądu jest uzależniona od kierunku, ponieważ cechuje go anizotropia.
Gdzie wykorzystuje się grafit makrokrystaliczny?
Grafit jest używany jako materiał do produkcji uszczelnień i części łożysk. Stosuje się go też w odlewach, jako środek separujący w trakcie obróbki metali czy też w postaci suchego smaru do smarowania urządzeń i maszyn, które pracują w wysokich temperaturach i bardzo trudnych warunkach. Sproszkowany grafit krystaliczny dodawany jest również do olejów po to, by polepszyć jego właściwości fizyko-chemiczne. Z grafitu produkuje się także aparaturę chemiczną, matryce dla elektroniki, elementy pieców próżniowych i maszyn wirujących, rafinatory oraz wiele innych.