Wybór odpowiedniego materiału opałowego nie jest zadaniem łatwym, szczególnie że dostępne na rynku surowce różnią się od siebie wieloma właściwościami i zastosowaniem. Decydując się na zakup najlepszego materiału opałowego, powinniśmy poznać zalety i wady każdego z oferowanych produktów. Jednym z najczęściej wybieranych surowców opałowych jest węgiel kamienny, choć ostatnio na popularności zyskał również koks. Z racji swojej wartości opałowej, zawartości zanieczyszczeń oraz innych właściwości koks jest niezwykle cenionym materiałem wykorzystywanym jako paliwo do ogrzewania domów, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie urządzenia są do niego przystosowane. W jakich sytuacjach koks sprawdza się jako materiał opałowy, a kiedy warto sięgnąć po inne paliwo stałe?
Zalety koksu jako materiału opałowego
Koks jest materiałem opałowym pozyskiwanym z węgla kamiennego. Dochodzi do tego na skutek wygrzewania węgla do temperatury od 600 do 1200 stopni Celsjusza. Proces ten nazywa się koksowaniem i przeprowadza się go w piecu koksowniczym o specjalnej konstrukcji, w którym stosuje się gazy spalinowe przy ograniczonym dostępie tlenu. Wartość opałowa uzyskanego w ten sposób surowca wynosi ok. 30 MJ/kg i jest znacznie wyższa od węgla brunatnego (8 MJ/kg) czy nawet węgla kamiennego (20 MJ/kg). Wynika to z faktu, że koks zawiera od 90 do 95% węgla pierwiastkowego, a dzięki usprawnieniu procesu może on sięgnąć poziomu nawet 98% – stąd duża wydajność surowca jako materiału opałowego. Dzięki temu do uzyskania tej samej ilości energii można zużyć odpowiednio mniej paliwa, a do jego składowania potrzeba analogicznie mniej miejsca.
Należy także wskazać, że proces koksowania ma na celu nie tylko zwiększenie zawartości pierwiastkowego węgla w składzie koksu, ale uzyskuje się również surowiec o znacznie wyższej czystości chemicznej. Z surowego węgla kopalnego usuwane są m.in. gazy, ciecze (np. woda), substancje organiczne ulegające w wysokich temperaturach pirolizie oraz inne substancje zanieczyszczające, takie jak siarka czy fosfor. W efekcie w trakcie spalania koks nie dymi, nie brudzi ani nie kurzy, ponieważ nie zawiera substancji lotnych ani smolistych. Sprawia to, że koks jest zaliczany do czystych materiałów opałowych, których stosowanie nie prowadzi do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dodatkowo koks wyróżnia się długim czasem spalania, podczas którego jest w stanie zachowywać stałą, wysoką temperaturę.
Do jakich zadań warto wybierać koks?
Koks to niezwykle dobry materiał opałowy służący do wytwarzania ciepła oraz do ogrzewania wody w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach oraz elektrociepłowniach. Można nim ogrzewać nawet stare, niezaizolowane budynki, które wymagają wyprodukowania znacznych ilości ciepła. Przydaje się szczególnie na tych obszarach, na których doprowadzenie ogrzewania i gazu z oddalonych lokalizacji jest znacząco utrudnione lub niemożliwe do wykonania. Powolne spalanie i długie utrzymywanie wysokiej temperatury sprawia, że koks opałowy nadaje się do ciągłego palenia w piecach (z wyjątkiem pieców kaflowych), piecykach i kotłach przeznaczonych do ocieplania pomieszczeń, ogrzewania wody użytkowej czy przygotowywania posiłków. Zaletą jego stosowania jest również to, że nie wymaga ciągłego dosypywania kolejnych porcji opału, jednak w zamian wymaga praktycznie nieprzerwanego dopływu powietrza.