Węgiel jest jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych wykorzystywanych zarówno do celów przemysłowych, jak i do ogrzewania budynków mieszkalnych. Na tę sytuację składa się wiele różnych czynników, takich jak, chociażby szeroka dostępność czy wysoka cena innych źródeł ciepła (np. gazu ziemnego lub energii elektrycznej). Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że węgiel ma wiele odmian i że charakteryzują się one różnymi właściwościami, które stanowią kluczowy argument podczas wyboru rodzaju opału do konkretnych zastosowań. Jedną z najciekawszych, a jednocześnie najbardziej poszukiwanych odmian węgla kopalnego jest antracyt. Co jest przyczyną zainteresowania właśnie tym surowcem? I czy faktycznie nie można go zastąpić innymi odmianami węgla? Odpowiemy na to w dalszej części wpisu.
Pochodzenie antracytu
Według definicji naukowej antracyt jest skałą organogeniczną, która stanowi najsilniej przeobrażoną odmianę węgla kamiennego. Proces przeobrażenia sprawił, że antracyt charakteryzuje się największą zawartością procentową czystego węgla w jednostce masy, a to przekłada się na wysoką wartość energetyczną surowca. Upraszczając tę zależność, można także powiedzieć, że jeśli spalimy taką samą porcję różnych odmian węgla kamiennego, z antracytu pozyskamy zdecydowanie największą ilość ciepła. Ze względu jednak na to, że powstanie antracytu wymaga oddziaływania wysokiej temperatury i dużego ciśnienia, złoża te są jednymi z najgłębiej położonych. Wpływa to bezpośrednio na częstość ich występowania oraz sposób wydobycia.
Jakimi właściwościami wyróżnia się antracyt?
Antracyt jest bardzo cenioną odmianą węgla kamiennego, ponieważ wyróżnia ją duża czystość chemiczna. Zawiera w swoim składzie nawet do 95% związanego węgla oraz niezwykle niską zawartość siarki i azotu (każdego z tych pierwiastków jest mniej niż 1%). Zawartość wilgoci oscyluje na poziomie około 5-15%, natomiast materii lotnej jest stosunkowo niewiele i wynosi w przybliżeniu 5%. Powoduje to, że antracyt spala się bez większych problemów, z minimalną emisją dymu, praktycznie bez substancji smolistych i małą pozostałością popiołu. Surowiec przyjmuje szaroczarną barwę o półmetalicznym, delikatnym połysku. Warto też wspomnieć, że kawałki są twardsze niż pozostałe odmiany węgla i trudniej ulegają kruszeniu. W naszej ofercie posiadamy antracyt o zróżnicowanym uziarnieniu: 0-10 mm, 6-13 mm, 10-25 mm, 25-70 mm i większe niż 70 mm.
Gdzie antracyt znajduje zastosowanie?
Antracyt jako materiał opałowy znajduje zastosowanie jako paliwo do ogrzewania budynków oraz w energetyce. Należy mieć jednak na uwadze, że ze względu na koszty wydobycia antracyt znacznie częściej wykorzystuje się w przemyśle niż w prywatnych domach. Znów wysoka wartość kaloryczna powoduje, że sprawdza się on także w mniej oczywistych branżach, począwszy od przetwórstwa metali, a skończywszy na układach filtracyjnych. Dodatkowo antracyt znajduje szerokie zastosowanie w wielu procesach technologicznych (np. w przemyśle chemicznym, cukrowniczym), jako reduktor, nawęglacz i spieniacz żużlu oraz w formie materiału ściernego. W przeciwieństwie do innych odmian węgla kamiennego antracyt wykazuje także niezwykle wysokie przewodnictwo elektryczne, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywany przy produkcji podzespołów elektronicznych.