Grafit tu surowiec niezwykle przydatny w przemyśle. Wykorzystuje się go w procesach przemysłowych, a także jako materiał do produkowania różnych elementów znajdujących zastosowanie w wielu sektorach przemysłu.
Rodzaje grafitu
Grafit to alotropowa odmiana węgla o czarnoszarym kolorze i specyficznym metalicznym połysku. Jedną z najbardziej znanych odmian tego surowca jest grafit naturalny, który dzielimy na płatkowy wydobywany poprzez flotację pianową, żyłowy i amorficzny powstały poprzez przeobrażenie skał organicznych z węglem antracytowym.
Na rynku można też kupić grafit ekspandowany wytwarzany z eksfoliacji kryształów grafitu interkalowanego atomami siarki lub fluoru oraz syntetyczny produkowany z antracytu, koksu naftowego i innych surowców z wysoką zawartością węgla.
Cechy i wykorzystanie grafitu w przemyśle
Grafit ma bardzo dobre właściwości smarne, dlatego używa się go do produkcji smarów do zabezpieczenia maszyn i docierania łożysk, w tym między innymi smaru wysokotemperaturowego. Służy on jako oddzielacz w procesach stalowniczych. Grafit amorficzny jest świetnym separatorem i dobrze przewodzi prąd. Ten surowiec odznacza się też znaczną wytrzymałością na wysokie temperatury. Powyższe cechy czynią go idealnym materiałem do produkcji elementów elektronicznych, matryc, elektrod, a także cegieł ogniotrwałych, części grzewczych oraz elementów pieców próżniowych. Na bazie tego surowca wyrabia się tygle do stapiania metalu oraz moderatory w reaktorach jądrowych.
Ze względu na swoje właściwości chemiczne, grafit amorficzny wykorzystywany jest w formie barwnika chroniącego powierzchnie metalowe przed korozją. Grafit znajduje też zastosowanie w przemyśle odlewniczym: wytwarza się z niego formy odlewnicze. Stanowi on cenny dodatek olejów, dzięki któremu ulepsza się ich właściwości fizyczne oraz chemiczne.