Węgiel to wciąż niezwykle popularny materiał przeznaczony do opalania domów i budynków użyteczności publicznej. Dlaczego klienci nadal chcą go kupować?
Decyduje wartość opałowa
Przede wszystkim oferowany przez nas węgiel kamienny ma większą wartość opałową w porównaniu do pelletu czy suchego drewna. Sprzedawany również w naszym sklepie koks opałowy odznacza się jeszcze większą kalorycznością, a poza tym wytwarza mniej dymu, kurzu i substancji szkodliwych od zwykłego węgla. Wartość opałowa to ilość ciepła, jaką dany surowiec produkuje w trakcie procesu spalania. Im jest ona wyższa, tym na dłużej wystarcza dane paliwo w czasie sezonu grzewczego. Jednym słowem: mimo nieco wyższej ceny, pozwala on zaoszczędzić pieniądze.
Ważny jest też sortyment i mniejsza szkodliwość dla środowiska
Nie ma co ukrywać: węgiel wprowadza do powietrza substancje uważane za inwazyjne czy szkodliwe. Niemniej jednak istnieją rodzaje węgla, które generują je w znacznie mniejszym stopniu. Należy do nich ekogroszek, czyli węgiel opałowy wytwarzający w trakcie spalania mniejszą ilość dwutlenku siarki. Jednocześnie, podobnie jak orzech, cechuje się on wysoką wydajnością dzięki małej zawartości popiołu oraz wilgoci. Dla wielu odbiorców wydajność połączona z mniejszą liczbą zanieczyszczeń jest wystarczającym powodem do tego, by dokonać zakupu.
Niemniej istotnym czynnikiem przy kupnie węgla jest jego sortyment, czyli wielkość ziaren. Największe ziarna ma kostka (6-20 cm), mniejsze orzech (2,5-8 cm), a najmniejsze groszek (0,8-3 cm). W domowych kotłach zdecydowanie najbardziej wydajny będzie węgiel z najgrubszymi ziarnami, choć również orzech i groszek są przystosowane do spalania w piecach o małej mocy.