Poprzez eksfoliację i utlenianie kryształów powstaje grafit ekspandowany, który jest jednym z najbardziej delikatnych surowców wykorzystywanych w przemyśle. Ponieważ odznacza się wyjątkowymi właściwościami chemicznymi i fizycznymi, znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach i procesach przemysłowych. Wyjaśniamy, do czego używa się tego grafitu tworzonego przy znacznej ingerencji człowieka.
Dobry materiał izolacyjny
Grafit ekspandowany, którego sprzedaż prowadzimy, wykazuje niezwykle wysoką odporność temperaturową, która sięga nawet do 2000°C. To powoduje, że ta odmiana grafitu jest świetnym izolatorem cieplnym i jest wykorzystywana jako materiał izolacyjny w piecach. Dzięki zarówno właściwościom cieplnym, jak i smarnym, z grafitu ekspandowanego produkuje się szczeliwa plecione do pomp wirowych i armatur. Ten rodzaj grafitu odznacza się też niskim współczynnikiem tarcia, co również ma wpływ na jego częste zastosowanie w zakładach przemysłowych.
Świetny przewodnik elektryczny i materiał uszczelniający
W oparciu o ten surowiec tworzy się także uszczelki używane przez rafinerie i elektrownie oraz w układach wydechowych różnych maszyn. Grafit ekspandowany jest też wykorzystywany do produkcji płaskich uszczelek w połączeniach kołnierzowych, taśm uszczelniających, uszczelnień spiralnych, a także pierścieni dławnicowych stosowanych w armaturach przemysłowych. Uszczelnienia statyczne z tego grafitu cechuje duża wytrzymałość na ściskanie, wysoka ściśliwość oraz utrzymywanie wysokiej wartości naprężeń resztkowych.
Grafit ekspandowany jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu, dlatego w przemyśle często służy jako kompozyt cementowy. Poza tym znajduje zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach energetycznych, jak również w produkcji uszczelnień technicznych i płyt.